FULL list of governoeship candidates shortlisted by INEC

Niger State

ABUBAKAR BELLO – APC

UMAR NASKO – PDP

JOSHUA BAWA – APGA

MAHMOOD SANI – SDP

USMAN MUHAMMED – KOWA

KAWU BABANNA – ADP

MOHAMMED AUDU – WTPN

MUSTAPHA WUSHISHI – LPN

SHARIEF YAKUB – AGA

MANI AHMAD – ADC

AUWAL UMAR – ZLP

ABDULAZEEZ SALAUDEEN – NCP

YAHAYA SHUAIBU – APP

ISAH BELLO – GPN

YAHAYA DAUDU – PRP

MUSTAPHA ABDURRAHMAN – BNPP

LAWAL TSOHO – APA

BELLO BAWA BWARI – ACD

MUSA ABDULLAHI BABAKATUN – NCMP

YUSUF AYUBA – UDP

UMARU NASIRU ALBANI – PPC

SEN. IBRAHIM MUSA – PPN

IBRAHIM MUSA – ACPN

BAWA SALEH – DA

SHITTU SAHEED – MPN

DANTANI ABDULLAHI – NNPP

AISHAT MAHMUD – C.A

HUSSAINI MANUGA – TMPP

MRS PHOEBE EDWIN YARIMA – DMPP

ABUBAKAR IBRAHIM – NRM

MUSA ABUBAKAR MOHAMMED – P&J

ABDULSALAM AISHA – NO PARTY INDICATED

AMOS SUNDAY – FJP

JAMES ANDREW BEN – LP

ISAH MOHAMMED BELLO – GPN

 

KWARA STATE

MURITALA TUNDE O – ACPN

ALABI MORAKINYO – KOWA

PAUL AJIROBA – PPN

MUIBI MUIBAT ADUKE – APA

YAHAYA KALE SAADU – MAJA

AYORINDE O ADEDOYIN – ACCORD

TIAMIYU KOLAPO KAMARUNDEEN – PPA

THOMAS AUDU GANA – ADP

ABDULAZEEZ YINKA ONIYANGI – NPM

OMOTOSHO BAMIDELE OLAITAN – GPN

PRINCE SOLADOYE SUNDAY – UPN

ISSA OBALOWU AREMU – LABOUR

OYABAMBI ADETUNJI – UDP

RAZAK ATUNWA – PDP

OSHINBAYO DAVID – WTPN

ADEKUNLE JOSEPH KEHINDE – CAP

ISSA MANZUMA – ADC

IBRAHIM ABDULLAHI ANIFOWOSHE – MRDD

BELGORE AHMAD KAWU – JMPP

DR POPOOLA KEHINDE ADEYEMI – NRM

DEACONESS COMFORT YINKA – UPP

ABDULRAHMAN ABDULRAZAK – APC

ABDULLAHI YEKINI BADA – YDP

MOHAMMED LIMAN ABDULLAHI – ANP

OLAJIDE JOSEPH ADEBOLA – SDP

ARANSIOLA EZEKIEL – PDC

MUSTAFA OLADUNTAN – NPC

ADISA ABAYOMI – AA

RUKAYAT TIJANI – MPN

ABDULLAHI MOHAMMED – DA

 

BAUCHI STATE

MAHMOOD ABDULLAHI – ACD

ABUBAKAR ABBASS – ACPN

ALIYU MAHMUD – AD

BULUS YOHANNA – ADC

HUSSAINI SARAKI – ADP

MOHAMMED ABUBAKAR – APC

AUWAL ISAH – APM

KABIRU ISYAKU – APP

ABDULKADIR MUHAMMAD – ASD

ZAIDU MATI – BNPP

RABIU AHMAD – CAP

MUHAMMAD ABDULRAZAK – DA

ALIYU UMAR – DPC

MOHAMMED JUMBA – GPN

MUHAMMAD YASHI – KOWA

USMAN YALWA – MAJA

KANI MUHAMMAD – MMN

MOHAMMED HASSAN – MPN

SHUAIBU AHMED – NNPP

UMAR YUSUF – NRM

HASSAN GALAMBI – PDC

BALA ABDULKADIR – PDP

BELLO ABUBAKAR – PPN

MUHAMMAD PATE – PRP

AMINU MOHAMMED – SDP

BALARABE SANUSI – SNP

IDRIS AHMAD – UPN

MUSA MATO – UPP

 

CROSS RIVER STATE

BEN AYADE – PDP

JOHN OWAN-ENOH – APC

EYO EKPO – SDP

 

RIVERS STATE

NYESOM WIKE – PDP

TONYE COLE – APC

 

DELTA STATE

IFEANYI OKOWA – PDP

GREAT OGBORU – APC

 

IMO STATE

EMEKA IHEDIOHA – PDP

IFEANYI ARARUME – APGA

TONY NWULU – UPP

LINUS OKORIE – YPP

HOPE UZODINMA – APC

 

Check back for more updates…

Archives

Reply

*

code